|
Obvestila
DAN ODPRTIH VRAT V BRESTANICI
16. april 2014
Ob dnevu izgnancev – 7. junija bo
dan odprtih vrat v največjem zbirnem
taborišču za izgon Slovencev v Brestanici
Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945 že več let organizira in vodi obnovo dela največjega zbirnega taborišča za izgon Slovencev – hlevov in konjušnice pri radu Rajhenburg v Brestanici. O tem, kako je potekala obnova po letu 2004, je na voljo tudi posebna brošurica, i jo je izdal DIS. Tudi s prispevki članov DIS je taborišče zdaj obnovljeno, potrebna pa je še dokončna notranja ureditev taborišča. V soboto, 7. junija – na dan izgnancev bo taborišče za vse obiskovalce odprto od 9. do 18. ure. Obiskovalci si bodo lahko ogledali obnovljeni del taborišča, zbirko predmetov z izgnanstva ter sezname v izgnanstvu umrlih Slovencev. Na dan odprtih vrat, 7. junija 2014, bomo od 9. do 18. ure sprejemali tudi predmete iz izgnanstva (kovčke, skrinje, žlice, skodelice, dnevnike, fotografije), e jih boste obiskovalci prinesli oziroma pripeljali s seboj. Na vsak predmet napišite oziroma nalepite nalepko s podatki, kdo predmet podarja in iz katerega kraja izgnanstva ste ga prinesli. Nekatere krajevne organizacije DIS bodo na dan izgnancev na dvorišču taborišča Brestanici priredile piknik. Priporočamo obisk taborišča. Na ta dan bo veliko možnosti za pogovore in rijateljska srečanja.
Ivica Žnidaršič, prof.
« Nazaj
|
|
Obvestila
|
V Brestanici obeležili 80. obletnico vrnitve izgnancev in beguncev v domovino
7. junij 2025
Brestanica, 7. junija / STA - Pot izgnancev do svobode je bila kljub koncu vojne še dolga, je na današnji slovesnosti v Brestanici ob 80. obletnici vrnitve izgnancev in beguncev v domovino poudaril premier Robert Golob. Izgnanci in begunci so pozdravili odločitev vlade, da jim po 30 letih prepričevanja s skorajšnjim sprejemom zakona omogoči izplačilo vsaj simbolične odškodnine.
Več »
7. junija – na dan slovenskih izgnancev, smo odprli razstavo o izgonu Slovencev s poudarkom o vračanju izgnancev v domovino.
7. junij 2025
Veselje zaradi kapitulacije Nemčije je bilo neizmerno, a vrnitev domov zaradi uničenih mostov in železniških prog ter dokazovanja, kdo smo in kam želimo, je bila resnično zahtevna za naša izčrpana in izstradana telesa. Kljub trudu Rdečega križa in drugih humanitarnih organizacij je bilo vračanje fizično zelo naporno, a upanje, da spet stopimo na domače dvorišče, nas je gnalo naprej.
Več »
|
|