Društvo izgnancev Slovenije

DruštvoPravni aktiDejavnostiObvestilaArhiv obvestil VestnikPublikacijePovezaveFoto arhivInformacijski center

Obvestila

Slovenska in evropska javnost bi se morala po mnenju društva izgnancev upreti spreminjanju zgodovine
6. junij 2015

Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945 je ob dnevu izgnancev in 70. obletnici vrnitve iz izgnanstva javnost pozvalo, naj se upre spreminjanju zgodovine druge svetovne vojne.

Predsednica Društva izgnancev Slovenije Ivica Žnidaršič je v uvodnem nagovoru omenila, da so leta 1941 okupatorske države razkosale Slovenijo in v okviru programa raznarodovalne in genocidne politike izgnale na tisoče Slovencev, na njihove domove pa naselile kočevske in druge Nemce. Cilj fašistov in nacistov je bil izbrisati Slovenijo in Slovence z zemljevida Evrope.

Poudarila je tudi, da do izgona Slovencev ni prišlo zaradi partizanskega upora. Tako so leta 1941 izgnali 63.000 Slovencev, od teh 45.000 v nemška izgnanska taborišča na ozemlju Tretjega rajha, 10.000 na Hrvaško in 7500 v Srbijo.

"Danes mineva 70 let, odkar smo se vrnili iz izgnanstva in begunstva na opustošene domove, Nemčija pa še ni poravnala vojne škode," je poudarila Žnidaršičeva. Pričakuje, da bo vsaj 12. slovenska vlada poskušala uresničiti njihove zahteve in pobude, da se premoženje, ki so ga pustili v Sloveniji Avstrijci in Nemci, na račun vojne škode nameni za odškodnine slovenskim izgnancem in beguncem ter drugim upravičencem.

Prireditve se je med številnimi tujimi in domačimi gosti udeležil tudi nekdanji predsednik Milan Kučan. Začel je z zadnjim refrenom himne Hej brigade (na Slovenskem smo mi gospodar) in se vprašal, ali smo na Slovenskem še res mi gospodar, potem ko država proda vse narodovo premoženje.

Kučan se je dotaknil tudi partizanstva. Kot je poudaril, je bil prav eden od vzgibov za partizanski upor tudi dejstvo, da so Nemci začeli Slovence množično izganjati z njihovih domov, da bi slovensko ozemlje naredili nemško. "To je treba povedati tistim, ki jim ni jasno, kje smo bili Slovenci v času druge svetovne vojne in zakaj je prišlo do partizanskega upora," je še dodal.

« Nazaj

Obvestila

Koalicija s predlogom za izplačilo nadomestil za premoženjske oškodovance druge svetovne vojne
25. april 2025

Koalicija je v DZ vložila predlog zakona o pavšalnem nadomestilu za povzročeno premoženjsko vojno škodo v drugi svetovni vojni. Upravičencem s priznanim statusom žrtve vojnega nasilja, kamor med drugim sodijo izgnanci, interniranci, taboriščniki in ukradeni otroci, bi država izplačala 8000 evrov v štirih letnih obrokih po 2000 evrov.

Več »

Dan odprtih vrat taborišča v Brestanici, razstava in prireditev ob 80. obletnici vrnitve izgnancev v domovino
22. april 2025

Izvršni odbor Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 bo ob dnevu izgnancev, 7. junija, organiziral dan odprtih vrat in razstavo ob 80. obletnici vračanja iz izgnanstva in ob tej obletnici organiziral prireditev na dvorišču grajskih hlevov in konjušnic v Brestanici v največjem zbirnem taborišču za izgon Slovence.

Več »

Vabilo vsem izgnancem in beguncem na razstavo ob 80. obletnici vrnitve iz izgnanstva
25. april 2025

Dragi izgnanci in begunci, veliko smo s skupnimi močmi postorili za spomin in opomin na našo težko pot izgnanstva in begunstva, zdaj je čas, da se spomnimo na čas vrnitve iz izgnanstva v domovino in na svoje izropane ali celo požgane domove. Junija bo od tega minilo 80 let.

Več »

Poročilo o pogovoru delegacije DIS s predsednikom Vlade Republike Slovenije o pripravi in vložitvi zakona o simboličnem nadomestilu zaradi vojne škode
25. april 2025

Delegacija DIS v sestavi mag. Gregor Kaplan, Marjan Špegelj in mag. Franc Žnidaršič je 1. 4. 2025 uspešno opravila razgovor s predsednikom Vlade RS, skupino poslancev Svobode, sekretarko Ministrstva za finance RS in predstavnikom pravne službe, ki je pripravila končno verzijo Zakona o simboličnem nadomestilu za premoženjsko škodo žrtvam vojnega nasilja. Ugotovili smo, da je zakon pripravljen.

Več »

Podpis pogodb o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja
4. marec 2025

Ob podpisu pogodbe za programe na področju žrtev vojnega nasilja so na spletni strani Ministrstva za obrambo RS zapisali: »Minister za obrambo mag. Borut Sajovic in predstavniki nevladnih organizacij, ki delujejo na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja, so danes na Ministrstvu za obrambo RS slovesno podpisali pogodbe o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja za leto 2025.«

Več »