Razstava DIS o fašističnem in nacističnem nasilju nad slovanskimi narodi
14. januar 2016

Otvoritev razstave DIS o fašističnem in nacističnem nasilju nad slovanskimi narodi bo v torek, 26. januarja 2016 ob 11. uri na gradu Rajhenburg, v Brestanici pri Krškem, v okrogli dvorani, v I. nadstropju

Pozdrav gostov

Predstavitev vsebine razstave
o nastajajočem evropskem muzeju fašističnega in nacističnega nasilja
Ivica Žnidaršič, prof., predsednica Društva izgnancev Slovenije 1941–1945

Govori gostov

Otvoritev razstave
mag. Miran Stanko, župan Občine Krško

Ogled razstave

Ogled grajskih hlevov in konjušnic, kjer je bilo največje zbirno taborišče za izgon Slovencev leta 1941.

V kulturnem programu bodo sodelovali: Marko Železnik – tenor, Martin Šuštaršič – klavir in Tinka Vukič – citre

V tem delu razstave DIS je prikazano nasilje nad Rusi, Poljaki, Čehi, Slovaki, Ukrajinci, Belorusi, Srbi, Hrvati in delno nad Slovenci v Avstriji in Italiji. Idejo za nastajajoči Evropski muzej žrtev fašizma in nacizma je dala Ivica Žnidaršič, prof., ki je gradivo za razstavo tudi zbrala.

Pri tem so ji pomagali nekateri člani Mednarodnega odbora izgnancev in beguncev žrtev fašizma in nacizma v letih 1920–1945: Nikolaj Dorožinskiy, Józef Sowa, ing. Jířy Prokop, dr. Juraj Drotar, Markiian Demidov, Jože Partl, Vera Papež-Adamič in Gregor Kaplan.

Računalniško obdelavo je opravil Robert Škrjanc. Panoje je izdelalo podjetje Pegaz Internacional. Prostor za razstavo je zagotovila Občina Krško. Prevode v angleški jezik je opravilo podjetje Multilingual.