Društvo izgnancev Slovenije

DruštvoPravni aktiDejavnostiObvestilaArhiv obvestil VestnikPublikacijePovezaveFoto arhivInformacijski center

Obvestila

Sporočilo za javnost iz Skupščine Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 30. junija 2017
3. julij 2017

Slovenski izgnanci in begunci smo kot žive priče strahot in nasilja, ki so jih izvajali fašisti in nacisti, ogorčeni, da se v Evropi ponovno pojavljajo gibanja fašizma in nacizma, da se spodbuja in širi sovražnost, rasizem, ksenofobija, šovinizem in militarizem.

Zaskrbljeni spremljamo naraščajoče pojave neofašizma in neonacizma pri nas, po Evropi in svetu. Priča smo poizkusom reinterpretacij zgodovine druge svetovne vojne. S popačenjem dejstev se zamegljujejo vzroki in posledice dogajanj in se revitalizira večletna brutalna politika okupacijskih držav. Posamične povojne zunajsodne ukrepe v posameznih državah, ki jih obsojamo, se enači s fašističnimi in nacističnimi nameni ter dejanji.

Edini način, da preprečimo ponovitev mrakobnih dejanj iz časov fašistične in nacistične dominacije v Evropi, je ozaveščanje vseh mlajših generacij o času, ko je bil svet izpostavljen in ogrožen zaradi nasilja in genocidne politike fašističnih in nacističnih sistemov.

Z vnovičnimi pojavi fašizma in nacizma še vedno ostaja odprto vprašanje o vojnih škodah druge svetovne vojne v Sloveniji. Žrtve so bile v imenu rasne in genocidne politike pregnane s svojih domov in odpeljane v izgnanstva ter delovna taborišča in izgubili so vse premoženje. Med njimi so še živeči, ki jesen svojega življenja bolj ali manj preživljajo v revščini in pomanjkanju.

V Društvu izgnancev Slovenije 1941–1945 smo za potrebe Vlade RS zbrali vse potrebne podatke za reševanje vprašanja vojnih škod in jih objavili v knjigi »Nemčija še ni plačala vojne škode«. Zbrane podatke lahko Slovenija uporabi za izterjavo vojne škode od Nemčije ter za pripravo predloga zakona o poplačilu vsaj simbolične gmotne škode, ki je nastala med drugo svetovno vojno. A odgovori na poslanska vprašanja, ki so bila vezana na to temo, so pokazali žalostno sliko, da se vladni organi niso seznanili z gradivi o odobreni vojni škodi na mirovnih in reparacijskih konferencah ter z drugimi podatki, ki so pomembni za izterjavo vojne škode od Nemčije. Prav tako se niso seznanili z delom Društva izgnancev Slovenije 1941–1945, kako smo dosegli odškodnine za prisilno delo slovenskih izgnancev, čeprav jih Vlada RS ni vključila v nemški zakon »Spomini, odgovornost in prihodnost«.

V času, ko je Češka vodila Evropsko unijo, je bil ustanovljen Inštitut za posledice holokavsta, ki je aprila letos organiziral konferenco z naslovom »Nedokončana pravica: povračilo škode in spominjanje«. Sestanka se je iz Slovenije udeležila samo delegacija Društva izgnancev Slovenije 1941–1945.

Napadena država seveda ni odgovorna državljanom za vojno škodo, je pa dolžna izterjati že priznano vojno škodo in z zakonom popraviti krivice vsaj tistim, ki so izgubili vse premoženje. Če Vlada RS ne bo izterjala vojne škode od Nemčije, bi bilo pravično, da v sklad za poplačilo vojne škode vloži vsaj tisto premoženje, ki so ga v Sloveniji pustili na račun vojne škode Avstrijci leta 1945–1946.

 

Delegati Skupščine
Društva izgnancev Slovenije 1941–1945

 

Ljubljana, 30. junij 2017

« Nazaj

Obvestila

Koalicija s predlogom za izplačilo nadomestil za premoženjske oškodovance druge svetovne vojne
25. april 2025

Koalicija je v DZ vložila predlog zakona o pavšalnem nadomestilu za povzročeno premoženjsko vojno škodo v drugi svetovni vojni. Upravičencem s priznanim statusom žrtve vojnega nasilja, kamor med drugim sodijo izgnanci, interniranci, taboriščniki in ukradeni otroci, bi država izplačala 8000 evrov v štirih letnih obrokih po 2000 evrov.

Več »

Dan odprtih vrat taborišča v Brestanici, razstava in prireditev ob 80. obletnici vrnitve izgnancev v domovino
22. april 2025

Izvršni odbor Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 bo ob dnevu izgnancev, 7. junija, organiziral dan odprtih vrat in razstavo ob 80. obletnici vračanja iz izgnanstva in ob tej obletnici organiziral prireditev na dvorišču grajskih hlevov in konjušnic v Brestanici v največjem zbirnem taborišču za izgon Slovence.

Več »

Vabilo vsem izgnancem in beguncem na razstavo ob 80. obletnici vrnitve iz izgnanstva
25. april 2025

Dragi izgnanci in begunci, veliko smo s skupnimi močmi postorili za spomin in opomin na našo težko pot izgnanstva in begunstva, zdaj je čas, da se spomnimo na čas vrnitve iz izgnanstva v domovino in na svoje izropane ali celo požgane domove. Junija bo od tega minilo 80 let.

Več »

Poročilo o pogovoru delegacije DIS s predsednikom Vlade Republike Slovenije o pripravi in vložitvi zakona o simboličnem nadomestilu zaradi vojne škode
25. april 2025

Delegacija DIS v sestavi mag. Gregor Kaplan, Marjan Špegelj in mag. Franc Žnidaršič je 1. 4. 2025 uspešno opravila razgovor s predsednikom Vlade RS, skupino poslancev Svobode, sekretarko Ministrstva za finance RS in predstavnikom pravne službe, ki je pripravila končno verzijo Zakona o simboličnem nadomestilu za premoženjsko škodo žrtvam vojnega nasilja. Ugotovili smo, da je zakon pripravljen.

Več »

Podpis pogodb o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja
4. marec 2025

Ob podpisu pogodbe za programe na področju žrtev vojnega nasilja so na spletni strani Ministrstva za obrambo RS zapisali: »Minister za obrambo mag. Borut Sajovic in predstavniki nevladnih organizacij, ki delujejo na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja, so danes na Ministrstvu za obrambo RS slovesno podpisali pogodbe o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja za leto 2025.«

Več »