Društvo izgnancev Slovenije

DruštvoPravni aktiDejavnostiObvestilaArhiv obvestil VestnikPublikacijePovezaveFoto arhivInformacijski center

Obvestila

Ob vstopu v novo leto
15. december 2017

V letu, v katerega vstopamo, bomo obeleževali že 77 let od genocidne okupacije Slovenije, našega izgona in težnje okupatorjev, da bi Slovenci izginili z zemljevida Evrope. Smo žive priče teh strahotnih vojnih dogodkov, zato bomo tudi v bodoče protestirali proti novim pojavom fašizma in nacizma ter pozivali voditelje naprednih držav, naj ustavijo vojne, zaradi katerih je na svetu veliko gorja in milijone beguncev.

Ohranjali bomo zgodovinski spomin na našo tragedijo in terjali, da Nemčija plača vojno škodo vsaj za slovenske izgnance, ki smo med vojno izgubili vse premoženje. Upamo, da bo Državni zbor RS začel obravnavo predloga zakona o gmotni škodi. Ne sme se pozabiti, da smo slovenski izgnanci več kot 50 let čakali, da so nas priznali za žrtve vojne.

Ohranimo življenjski optimizem in druženje z ljudmi, ki razumejo našo usodo in ugodno vplivajo na naše počutje.

Vsem članom in članicam Društva izgnancev Slovenije 1941–1945, vsem bralcem Vestnika DIS in prijateljem želimo zadovoljne božične in novoletne praznike ter srečno, mirno in uspešno novo leto 2018.

Ivica Žnidaršič, prof.,
predsednica DIS

 

 

« Nazaj

Obvestila

V Brestanici obeležili 80. obletnico vrnitve izgnancev in beguncev v domovino
7. junij 2025

Brestanica, 7. junija / STA - Pot izgnancev do svobode je bila kljub koncu vojne še dolga, je na današnji slovesnosti v Brestanici ob 80. obletnici vrnitve izgnancev in beguncev v domovino poudaril premier Robert Golob. Izgnanci in begunci so pozdravili odločitev vlade, da jim po 30 letih prepričevanja s skorajšnjim sprejemom zakona omogoči izplačilo vsaj simbolične odškodnine.

Več »

7. junija – na dan slovenskih izgnancev, smo odprli razstavo o izgonu Slovencev s poudarkom o vračanju izgnancev v domovino.
7. junij 2025

Veselje zaradi kapitulacije Nemčije je bilo neizmerno, a vrnitev domov zaradi uničenih mostov in železniških prog ter dokazovanja, kdo smo in kam želimo, je bila resnično zahtevna za naša izčrpana in izstradana telesa. Kljub trudu Rdečega križa in drugih humanitarnih organizacij je bilo vračanje fizično zelo naporno, a upanje, da spet stopimo na domače dvorišče, nas je gnalo naprej.

Več »