Sestanek Mednarodnega odbora izgnancev in beguncev žrtev fašizma in nacizma v letih 1920–1945 je bil letos v Avstriji
28. november 2017

Mednarodni odbor, ki smo ga ustanovili na prvem evropskem kongresu 6. junija 2009 v Ljubljani, se sestaja vsako leto v drugi državi članici. Leta 2010 in 2011 je bil sestanek v Sloveniji, leta 2012 v Ukrajini, 2013 v Rusiji, 2014 na Slovaškem, 2015 na Češkem, 2016 v Srbiji, letos pa 22. in 23. septembra v Avstriji. Sestanek, ki je bil v kraju Ludmannsdorf, je organizirala Zveza slovenskih pregnancev, ki jo vodi Krištof Gregor.

Sestanek je vodila Ivica Žnidaršič in poročala o izvajanju sklepov, ki so bili sprejeti na seji leta 2016 v Srbiji. Referat na sestanku pa je imel tudi mag. Gregor Kaplan, ki je podal podatke o škodi, ki so jo med drugo svetovno vojno v Sloveniji naredili Avstrijci.

Vse delegacije so poročale o delu v svojih organizacijah in društvih, v katerih je včlanjenih več kot 600.000 žrtev fašizma in nacizma.

S sestanka je bilo predsedniku Evropskega parlamenta Antoniu Tajaniju poslano pismo, ki so ga podpisale vse delegacije, da bi v letu 2018 sklicali sestanek o poravnavi gmotne škode. Pismo objavljamo. Pismo je bilo poslano tudi Petru Porošenku, predsedniku Ukrajine, da vrnejo odvzete pravice žrtvam vojnega nasilja.

G. K.