Društvo izgnancev Slovenije

DruštvoPravni aktiDejavnostiObvestilaArhiv obvestil VestnikPublikacijePovezaveFoto arhivInformacijski center

Obvestila

7. junij dan slovenskih izgnancev, prvih množičnih žrtev fašizma in nacizma po genocidni okupaciji Slovenije leta 1941
4. junij 2021

Izgon Slovencev se je začel že v začetku aprila in maja 1941. Večjo skupino Slovencev pa so Nemci izgnali 7. junija 1941 iz Slovenske Bistrice in ta dan obeležujemo kot dan slovenskih izgnancev. Vsebina letošnjega dneva pa je namenjen 80. obletnici izgona Slovencev in seznanjanju mladih generacij z genocidno politiko do Slovencev med drugo svetovno vojno.

9. junija 2021 bo minilo tudi 30 let odkar smo 9. junija 1991 ustanovili Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945 ob prisotnosti 8.000 izgnancev, prisilnih delavcev in beguncev.

Od 80 tisoč izgnanih in pobeglih pred izgonom, jih danes živi še okrog 9.000 in so organizirani v 80 krajevnih organizacij DIS po Sloveniji in 1 v Zagrebu, za slovenske izgnance, ki sedaj živijo na Hrvaškem.

Slovenska javnost premalo ve, kaj smo v našem društvu naredili namesto vladnih organov, da smo po ustanovitvi samostojne države dosegli status žrtve vojnega nasilja in osebne odškodnine.

Zbrala sem pomembne podatke o vojni škodi, ki so jo naredili okupatorji skupaj in vsak posebej in koliko je bivša Jugoslavija dobila od zahtevane vojne škode. Te podatke sem objavila leta 2015 tudi v knjigi »Nemčija ni plačala vojne škode« in leta 2019 v knjigi »Kako smo sami dosegli vojno odškodnino za prislilno delo med izgonom v Nemčiji in Avstriji«.

Za vse slovenske vlade sem napisala veliko argumentov in podatkov za izterjavo vojne škode od Nemčije, ki je Slovencem in Sloveniji največ dolžna. Nobena slovenska vlada ni naredila diplomatskega napora za izterjavo vsaj minimalno 3 milijarde evrov vojne škode, da bi slovenski izgnanci dobili vsaj simbolično odškodnino za izgubo premoženja, zaradi izgona.

Dan slovenskih izgnancev in 30. obletnica delovanja dejavnosti DIS je primerna priložnost, da se kaj napiše o vojni škodi in naši dejavnosti.

Vse podrobne podatke in knjige lahko dobite na Društvu izgnancev Slovenije 1941—1945, Einspielerjeva 6, Ljubljana oziroma na telefon 051 38 32 32.

S spoštovanjem in lepimi pozdravi.

 

                                                       Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945
                                                                     Ivica Žnidaršič, prof.
                                                                           predsednica

« Nazaj

Obvestila

Koalicija s predlogom za izplačilo nadomestil za premoženjske oškodovance druge svetovne vojne
25. april 2025

Koalicija je v DZ vložila predlog zakona o pavšalnem nadomestilu za povzročeno premoženjsko vojno škodo v drugi svetovni vojni. Upravičencem s priznanim statusom žrtve vojnega nasilja, kamor med drugim sodijo izgnanci, interniranci, taboriščniki in ukradeni otroci, bi država izplačala 8000 evrov v štirih letnih obrokih po 2000 evrov.

Več »

Dan odprtih vrat taborišča v Brestanici, razstava in prireditev ob 80. obletnici vrnitve izgnancev v domovino
22. april 2025

Izvršni odbor Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 bo ob dnevu izgnancev, 7. junija, organiziral dan odprtih vrat in razstavo ob 80. obletnici vračanja iz izgnanstva in ob tej obletnici organiziral prireditev na dvorišču grajskih hlevov in konjušnic v Brestanici v največjem zbirnem taborišču za izgon Slovence.

Več »

Vabilo vsem izgnancem in beguncem na razstavo ob 80. obletnici vrnitve iz izgnanstva
25. april 2025

Dragi izgnanci in begunci, veliko smo s skupnimi močmi postorili za spomin in opomin na našo težko pot izgnanstva in begunstva, zdaj je čas, da se spomnimo na čas vrnitve iz izgnanstva v domovino in na svoje izropane ali celo požgane domove. Junija bo od tega minilo 80 let.

Več »

Poročilo o pogovoru delegacije DIS s predsednikom Vlade Republike Slovenije o pripravi in vložitvi zakona o simboličnem nadomestilu zaradi vojne škode
25. april 2025

Delegacija DIS v sestavi mag. Gregor Kaplan, Marjan Špegelj in mag. Franc Žnidaršič je 1. 4. 2025 uspešno opravila razgovor s predsednikom Vlade RS, skupino poslancev Svobode, sekretarko Ministrstva za finance RS in predstavnikom pravne službe, ki je pripravila končno verzijo Zakona o simboličnem nadomestilu za premoženjsko škodo žrtvam vojnega nasilja. Ugotovili smo, da je zakon pripravljen.

Več »

Podpis pogodb o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja
4. marec 2025

Ob podpisu pogodbe za programe na področju žrtev vojnega nasilja so na spletni strani Ministrstva za obrambo RS zapisali: »Minister za obrambo mag. Borut Sajovic in predstavniki nevladnih organizacij, ki delujejo na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja, so danes na Ministrstvu za obrambo RS slovesno podpisali pogodbe o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja za leto 2025.«

Več »