20 let od pogodbe z Mariborsko škofijo o najemu taborišča – hlevov za 99 let
15. december 2023

Na seji Skupščine Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 je bil 1. julija 2004 sprejet sklep, da se z Mariborsko škofijo podpiše najemna pogodba za del zbirnega taborišča za dobo 99 let. Pogodbo sta podpisala mariborski nadškof Franc Kramberger in predsednica DIS Ivica Žnidaršič.

S tem so bili ustvarjeni pogoji za obnovo dela zbirnega taborišča, ki je bilo v hlevih in konjušnicah pri gradu Rajhenburg v Brestanici. Sredstva za obnovo ostrešja in strehe taborišča so prispevali
člani DIS, les Mariborska škofija, za obnovo fasade pa sta prispevala Ministrstvo za kulturo RS in Ustanova Franc Rozman - Stane.
Tako je DIS ohranil vsaj del taborišča kot spominski objekt.
DIS je uspel, da je 46 županov slovenskih občin podpisalo listino o nameri sodelovanja z Društvom izgnancev Slovenije 1941–1945 pri nadaljnji obnovi tega zbirnega taborišča za izgon Slovencev.