Društvo izgnancev Slovenije

DruštvoPravni aktiDejavnostiObvestilaArhiv obvestil VestnikPublikacijePovezaveFoto arhivInformacijski center

Obvestila

Novoletno voščilo
16. december 2024

Spoštovane in drage izgnanke, izgnanci, begunke in begunci, članice in člani DIS 1941–1945, vsem bralcem Vestnika DIS in prijateljem želim zadovoljne praznike ter srečno novo leto 2025.

V letu 2025 bo minilo 80 let od naše vrnitve iz izgnanstva. Ponosni smo lahko na to, kar smo preživeli in za svoje pravice se bomo borili še naprej. Dragi izgnanci in begunci v prihodnjem letu vam želim, da lepo proslavite 80 obletnico vrnitve iz izgnanstva, s skupnimi močmi lahko dosežemo marsikaj.

Posebno želim, da bi ohranili optimizem, dobro zdravje, veliko druženja z ljudmi, ki razumejo našo trpko usodo in vsak dan vplivajo na naše počutje.

Ivica Žnidaršić, prof.
predsednica DIS

« Nazaj

Obvestila

Poslanci DZ sprejeli zakon o nadomestilu za premoženjsko vojno škodo v 2. svetovni vojni
15. julij 2025

DZ je z 52 glasovi za in 21 proti sprejel zakon o pavšalnem nadomestilu za premoženjsko vojno škodo v 2. svetovni vojni. Proti koalicijskemu predlogu zakona so glasovali v SDS, v NSi so se vzdržali. Država bo upravičencem s priznanim statusom žrtve vojnega nasilja oziroma zakonitim dedičem skladno z zakonom izplačala pavšalni znesek 8000 evrov.

Več »

V Brestanici obeležili 80. obletnico vrnitve izgnancev in beguncev v domovino
7. junij 2025

Brestanica, 7. junija / STA - Pot izgnancev do svobode je bila kljub koncu vojne še dolga, je na današnji slovesnosti v Brestanici ob 80. obletnici vrnitve izgnancev in beguncev v domovino poudaril premier Robert Golob. Izgnanci in begunci so pozdravili odločitev vlade, da jim po 30 letih prepričevanja s skorajšnjim sprejemom zakona omogoči izplačilo vsaj simbolične odškodnine.

Več »

7. junija – na dan slovenskih izgnancev, smo odprli razstavo o izgonu Slovencev s poudarkom o vračanju izgnancev v domovino.
7. junij 2025

Veselje zaradi kapitulacije Nemčije je bilo neizmerno, a vrnitev domov zaradi uničenih mostov in železniških prog ter dokazovanja, kdo smo in kam želimo, je bila resnično zahtevna za naša izčrpana in izstradana telesa. Kljub trudu Rdečega križa in drugih humanitarnih organizacij je bilo vračanje fizično zelo naporno, a upanje, da spet stopimo na domače dvorišče, nas je gnalo naprej.

Več »