7.junij-DAN SLOVENSKIH IZGNANCEV
7. junij 2007

Osrednja prireditev ob dnevu izgnancev - 7. juniju, bo letos v soboto, 9. junija 2007 ob 11. uri, pri zbirnem taborišču - bivših hlevih in konjušnicah pri gradu Rajhenburg, v Brestanici pri Krškem. Vse podrobne informacije lahko dobite na tel.: 01 434 48 80 ali 051 38 32 32 ali osebno na sedežu Društva slovenskih izgnancev Slovenije 1941 - 1945, Komenskega 7, 1000 Ljubljana.

DAN SLOVENSKIH IZGNANCEV - 7. JUNIJ

obeležuje Društvo izgnancev Slovenije 1941 - 1945
vsako leto kot spomin in opomin na izgon
Slovencev med drugo svetovno vojno.

Izgon Slovencev se je začel že aprila in v začetku maja 1941.

Večjo skupino Slovencev so Nemci izgnali 7. junija 1941 iz Slovenske Bistrice in ta dan obeležujemo kot dan izgnancev.

Vsebina letošnjega dneva izgnancev je posvečena 62. obletnici vrnitve izgnancev in beguncev v domovino in seznanjanju mladih generacij z genocidno politiko do Slovencev med drugo svetovno vojno.

Krajevna organizacija DIS Celje pa je 25. aprila odkrila ploščo na zbirnem centru za izgon Slovencev.

V okviru tega programa smo že organizirali 28. aprila 2007 pohod ob nemško-italijanski meji od Telč do Bučke.

Osrednja prireditev ob dnevu izgnancev in 62. obletnici vrnitve iz izgnanstva in begunstva bo v soboto, 9. junija 2007 ob 11. uri, na dvorišču bivših hlevov in konjušnic pri gradu Rajhenburg, v kateri je bilo leta 1941 največje zbirno taborišče za izgon Slovencev. Prireditve se bo udeležilo nekaj tisoč slovenskih izgnancev, beguncev, prisilnih delavcev in drugih žrtev vojnega nasilja ter svojcev.
Prisotni bodo tudi gostje iz tujine.

To taborišče je bilo v okviru denacionalizacije vrnjeno Mariborski škofiji. Del teh objektov je odkupil "Evrosad", za dve podirajoči zgradbi hlevov pa se je Društvo izgnancev Slovenije 1941 - 1945 dogovorili z Mariborsko škofijo, da ji h vzame v brezplačni najem za dobo 99 let. Tako je društvo preprečilo nadaljnje rušenje tega spomenika in v letih 2004, 2005 in 2006 obnovilo ostrešje in strehe ter zunanjo fasado dela grajskih hlevov.

9. junija si bodo udeleženci lahko ogledali obnovljene strehe in fasado grajskih hlevov, skozi katere je šlo v izgon več kot 63.000 Slovencev.

Vezano na dan izgnancev je Društvo izgnancev Slovenije 1941 -1945 izdalo tudi:

- brošuro "Največje taborišče za izgon Slovencev leta 1941 - grajski hlevi in konjušnice pri gradu Rajhenburg v Brestanici pri Krškem"
- zastavice s simbolom DIS
- brošuro "Muzej slovenskih izgnancev v gradu Rajhenburg"
- Vestnik DIS

V soboto, 23. junija 2007 bo organizirala Krajevna organizacija DIS - Pince Marof - Benica - Petišovci prireditev ob 65. obletnici izgona Slovencev s slovenskega ozemlja, ki so ga okupirali Madžari. Ob tej priliki bodo odkrili tudi spominsko ploščo in spominsko sobo. Vse informacije dobite na telefonu (02) 576 13 59.

V soboto, 30. junija 2007 ob 10.uri, pa organizacija prireditev osem Krajevnih organizacij DIS gorenjskega območja. Prireditev bo v dvorani Danica v Bohinjski Bistrici. Vse informacije dobite na telefonu (04) 572 34 85.

Pričakujemo, da bo v sredstvih javnega obveščanja kaj napisanega in rečenega tudi o aktivnostih in prireditvah Društva izgnancev Slovenije 1941 - 1945. Posebej bi želeli, da ob dnevu izgnancev poročate o obnovi bivših hlevov in konjušnic pri gradu Rajhenburg - največjem zbirnem taborišču za izgon Slovencev leta 1941, o protestih DIS vezanih na kongres optantov v Trstu, o protestih DIS, da se vrača premoženje Avstrijcem in Italijanom preden bo povrnjena vojna škoda slovenskim upravičencem.

Vse podrobne informacije lahko dobite na telefon 01 434 48 80 ali 051 38 32 32.