Vabilo na tiskovno konferenco
30. maj 2008

Vljudno Vas vabimo na tiskovno konferenco Društva izgnancev Slovenije 1941 – 1945, ki bo v SREDO , 4. JUNIJA 2008 OB 11. URI v Ljubljani, Komenskega 7, v dvorani v pritličju.

Pogovor z novinarji je namenjen dnevu izgnancev 7. juniju, ki ga vsako leto obeležujemo z množičnimi zborovanji in prireditvami izgnancev, beguncev, prisilnimi delavci in drugimi žrtvami vojnega nasilja in svojci.

Letos so dnevu izgnancev namenjena tri večja zborovanja. Na sam dan izgnancev bo zborovanje in prireditev 7. junija 2008 ob 11. uri v rekreacijskem parku Mostec.

Na tiskovni konferenci bi vas radi seznanili s stališči DIS do predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o usklajevanju socialnih transferjev, o novelah zakona o žrtvah vojnega nasilja in osnutku zakona o gmotni škodi.

Vljudno prosimo, da se tiskovne konference 4. junija 2008 udeležite. Vse podrobne informacije lahko dobite na telefon 01 43 44 880 ali 051 38 32 32.

Za sodelovanje se že v naprej zahvaljujemo in Vas z vsem spoštovanjem lepo pozdravljamo.

Društvo Izgnancev Slovenije
Ivica Žnidaršič, prof.
predsednica

7. JUNIJ JE DAN SLOVENSKIH IZGNANCEV – PRVIH MNOŽIČNIH ŽRTEV FAŠIZMA IN NACIZMA
10. april 2019

Prisrčno vabljeni na spominsko prireditev Društva izgnancev Slovenije 1941‒1945 ob dnevu izgnancev. Prireditev bo v petek, 7. junija 2019, ob 11. uri pri zbirnem taborišču za izgon Slovencev v Brestanici pri Krškem.

Pogovor pri predsedniku Republike Slovenije Borutu Pahorju o strahotah druge svetovne vojne
15. april 2019

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je 2. aprila 2019 ob 10.30 uri povabil množico dijakinj in dijakov na pogovor o strahotah druge svetovne vojne. Pogovor je bil v veliki dvorani Predsedniške palače.

Obvestilo članom DIS
18. december 2018

Obveščamo vas, da bomo tudi v letu 2019 organizirali izlet v kraje izgnanstva in obisk pokopališč umrlih izgnancev med drugo svetovno vojno.

Sporočilo za javnost iz Skupščine Društva izgnancev Slovenije 1941–1945, 29. september 2018
18. december 2018

Slovenski izgnanci in begunci smo kot žive priče strahot in nasilja, ki so jih izvajali fašisti in nacisti, ogorčeni, da se v Evropi in pri nas ponovno pojavljajo gibanja fašizma in nacizma. Priča smo poizkusom spreminjanja zgodovine druge svetovne vojne. S popačenjem dejstev se zamegljujejo dogajanja večletne brutalne politike okupacijskih držav. Posamične povojne zunajsodne ukrepe, ki jih obsojamo, se enači s fašističnimi in nacističnimi dejanji. Edini način, da preprečimo ponovitev strahotnih dejanj iz druge svetovne vojne, je ozaveščanje mlajših generacij o času, ko je bil svet izpostavljen in ogrožen zaradi nasilja in genocidne politike fašističnih in nacističnih sistemov.

Sklepi Skupščine DIS, ki je bila 29. 9. 2018 v Ljubljani
18. december 2018

Delegati so sprejeli poročilo o delu DIS od junija 2017 do junija 2018. Delegati so sprejeli tudi program dela Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 za leto 2019 z dopolnitvami, da se oblikujejo tudi pokrajinski odbori DIS.