Obvestila
Sklepi programsko-volilne Skupščine Društva izgnancev Slovenije 1941–1945, 30. junija 2009
1. september 2009
Delegati Krajevnih in Območnih organizacij Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 (DIS), zbrani na redni letni skupščini DIS 30. junija 2009, so sprejeli 18 predlogov in sklepov.
1. Sprejeli so poročilo in informacijo predsednice DIS o dejavnosti Skupščine DIS za obdobje junij 2005–junij 2009. 2. Delegati so razpravljali o finančno ovrednotenem predlogu programa Skupščine DIS za leto 2010 in ga sprejeli.
3. Delegati so sprejeli tudi programske usmeritve od leta 2009–2013 in naložili Izvršnemu odboru DIS, da jih za vsako leto posebej opredeli, kot je to že storjeno za leto 2010.
4. Delegati so sprejeli sklep, da se nadaljuje skrb za nadaljnjo obnovo grajskih hlevov in pridobivanje donatorjev ter po možnosti v letu 2010 uredijo še prostora 3 in 4 v pritličnem delu taborišča in konjušnica.
5. Delegati so posebej naglasili potrebo, da se z vsemi sredstvi dosežejo uzakonjene pravice do povrnitve gmotne škode, povzročene med drugo svetovno vojno, in vpliva na učinkovito delo Medresorske komisije Vlade RS za obravnavanje vprašanj vojne škode.
IO DIS naj ugotovi, ali je novi minister za pravosodje seznanjen z vsemi gradivi, ki jih je DIS posredoval Ministrstvu za pravosodje in Medresorski komisiji Vlade RS za hitrejšo pripravo zakona o gmotni škodi. Ponovno je treba opozoriti Vlado RS, da se predolgo zavlačuje sprejetje tega zakona.
6. Delegati priporočajo, da bi se vse Krajevne organizacije DIS, ki imajo člane DIS iz več občin, povezale v Območne organizacije DIS. To je že jasno napisano v pravilih Krajevnih organizacij DIS, ki jih je 25. aprila 2005 sprejel Izvršni odbor DIS.
7. Delegati so priporočili vsem krajevnim in območnim organizacijam DIS, naj se bolj zavzemajo, da se bodo v članstvo DIS vključili tudi svojci in potomci slovenskih izgnancev, beguncev, prisilnih delavcev in drugih žrtev vojnega nasilja, da bi se zgodovinski spomin na tragedijo genocidne politike do Slovencev med drugo svetovno vojno prenašal na mlade rodove. V letu 2010 naj IO DIS pripravi celovito analizo članstva DIS.
8. Gojiti in poglabljati je treba sodelovanje s kraji izgnanstva in skrb za grobove slovenskih izgnancev v tujini ter organizirati izlet v kraje izgnanstva vsaj enkrat na leto.
9. Podpora Krajevnim in Območnim organizacijam pri odkrivanju spominskih obeležij doma in na tujem. Odkrivajo naj se v imenu Društva izgnancev Slovenije, saj so izgnanci po vsej Sloveniji. Doseči je treba ponovno postavitev spominskih plošč na Škofovih zavodih v Šentvidu in Goričanah.
10. Zbirati gradivo in slikovni material o izgnanstvu. Izdati še III. knjigo spominov in pričevanj.
11. Organizirati in propagirati pohode ob nemško-italijanski in nemško-NDH meji ter pohode po vaseh izgnanih Kozjancev.
12. Nadaljevati mednarodne aktivnosti, da bi muzej izgnancev na gradu Rajhenburg postal evropski muzej izgnancev in beguncev žrtev nacizma in fašizma.
13. Izvršni odbor DIS naj imenuje Komisijo za mednarodno dejavnost, ki bo sodelovala pri oblikovanju dejavnosti Mednarodnega odbora izgnancev in beguncev žrtev fašizma in nacizma v letih 1920–1945, ki je bil ustanovljen na kongresu, in spremljala odgovore s kongresa na poslana pisma v Evropo in svet.
Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945 naj prevzame domicil Mednarodnega odbora, če bodo državni organi Slovenije prispevali v ta namen vsaj simbolična sredstva.
14. Izvršni odbor DIS naj obvesti Vlado RS, poslance DZ in pristojna ministrstva o sklepih kongresa.
15. IO DIS naj organizira seminarje za predsednike in predsednice KO DIS ter potomce izgnancev in beguncev.
16. Delegati so potrdili sklep Izvršnega odbora DIS, da bo članarina enaka tudi v letu 2010, in sicer 8 evrov, prispevek za Vestnik DIS pa 5 evrov. KO DIS morajo od članarine (3 evre) in prispevke za vse prejemnike Vestnika DIS (5 evrov) nakazati na DIS, ne glede na to, ali so jih od članov zbrali. KO DIS se s člani DIS lahko dogovorijo še za dodatne prispevke.
17. Delegati so pooblastili Izvršni odbor DIS, da na podlagi razprave sklepe še dopolni in jih objavi v Vestniku DIS.
18. Za najvišje državno priznanje so delegati predlagali predsednico DIS Ivico Žnidaršič in mag. Franca Žnidaršiča.
Sprejeto na programsko-volilni skupščini DIS, 30. 6. 2009
« Nazaj
|