Otvoritev razstave o genocidni politiki fašistov in nacistov do slovanskih narodov med drugo svetovno vojno
24. januar 2011

Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945 Vas vljudno vabi na otvoritev razstave o genocidni politiki fašistov in nacistov do slovanskih narodov med drugo svetovno vojno v četrtek, 27. januarja 2011, ob 11. uri v Mestnem muzeju v Krškem, Valvasorjevo nabrežje 4

Pozdravni govor in predstavitev vsebine razstave
Ivica Žnidaršič, prof.
predsednica Društva izgnancev Slovenije 1941–1945

Kulturni program
Marko Železnik - tenorist
Martin Šušteršič - klavir

Otvoritev razstave
Franc Bogovič,
župan Občine Krško

Razstava prikazuje razkosanje Slovenije med štiri okupacijske države in oblike nasilja okupatorjev ter njihovo genocidno politiko do Slovencev in drugih slovanskih narodov. Prikazano je prisilno delo, izgon otrok in izgnanska taborišča.

Izgon Slovencev in drugih slovanskih narodov je bil genocidno dejanje zoper človečnost in mednarodno humanitarno pravo.

Del te razstave DIS o izgonu Slovencev v letih 1941–1945 je bil prvič odprt decembra 2005 ob 60. obletnici vrnitve iz izgnanstva in begunstva v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani, nato je bila razstava o izgonu Slovencev marca 2008 v Zagrebu in junija 2008 v Slovenj Gradcu. Sedaj pa je prvič predstavljen prikaz fašističnega in nacističnega nasilja tudi nad drugimi slovanskimi narodi.

Z razstavljenim gradivom smo želeli dopolniti Muzej slovenskih izgnancev na gradu Rajhenburg.
Grafični prikaz slik na panojih je opravilo podjetje Pegaz Internacional Ljubljana.

Slike na razstavi so iz Dokumentacijskega centra Društva izgnancev Slovenije 1941–1945, Ljubljana, Linhartova 13.

Podatki in fotografije o genocidni politiki fašistov in nacistov do drugih slovanskih narodov so bili zbrani ob pripravah na prvi evropski kongres izgnancev in beguncev žrtev fašizma in nacizma v letih 1920–1945, ki ga je organiziralo Društvo izgnancev Slovenije 6. junija 2009 v Ljubljani, in Mednarodno konferenco o skrbi za izgnance, begunce in prisilne delavce, ki je bila 4. junija 2010, tudi v Ljubljani.

Zahvaljujemo se Mestnemu muzeju v Krškem, ki je dal na razpolago prostor za razstavo.

Razstava bo odprta do 15. septembra 2011.

Mestni muzej v Krškem je odprt od torka do sobote
med 12. in 18. uro.
Ob najavi pa tudi ob drugih dnevih in urah.

Vstop je prost.