Društvo izgnancev Slovenije

DruštvoPravni aktiDejavnostiObvestilaArhiv obvestil VestnikPublikacijePovezaveFoto arhivInformacijski center

Obvestila

Ob dnevu izgnancev prireditev v ljubljanskem Mostecu
7. junij 2013

V Sloveniji danes obeležujemo dan slovenskih izgnancev, ki ga bo Društvo izgnancev Slovenije počastilo z dvema prireditvama, dopoldansko v ljubljanskem Mostecu in popoldansko v Mariboru. Že pred dnevi so v društvu opozorili na problematiko svojega področja, med drugim na vojne odškodnine, ki jih dolguje Nemčija.

Dan slovenskih izgnancev danes obeležujemo kot spomin na 7. junij 1941, ko je nemški okupator iz Slovenske Bistrice odpeljal večje število slovenskih izgnancev.

Predsednica Društva izgnancev Slovenije 1941 - 1945 Ivica Žnidaršič je na novinarski konferenci v sredo izpostavila željo osvestiti predvsem mlade o dogajanju, povezanem z izgnanci, in nasploh z drugo svetovno vojno.

Med drugim si močno prizadevajo, da bi se na prenovljeni grad Rajhenburg v Brestanici vrnil muzej slovenskih izgnancev. Že od leta 2002 poleg tega dajejo pobudo, da bi grad postal evropski muzej izgnancev, beguncev, žrtev fašizma in nacizma, saj tovrstnega muzeja v Evropi po njenih besedah ni.

Kot "največjo akcijo" društva pa je Žnidaršičeva ocenila obnavljanje največjega zbirnega taborišča za izgon Slovencev leta 1941 v Brestanici, pri katerem dobro napredujejo. Za dosedanjo obnovo hlevov in konjušnice v Brestanici so prispevali člani društva in nekatere občine, je dejala. Taborišče bo v soboto odprto za ogled.

Ivica Mostec

Predsednica DIS Ivica Žnidaršič (Foto: Skledar TV)

Spomnila je tudi na nerešeno vprašanje izterjave vojne škode od Nemčije, kar bodo od Slovenije znova zahtevali danes. Dolg Nemčije znaša tri milijarde evrov, doslej pa je plačala le dva odstotka vojne škode, je pojasnila. Od države med drugim zahtevajo tudi ustanovitev posebnega sklada za poplačilo gmotne škode izgnancev.

Do leta 1945 so sicer z okupiranih ozemelj izgnali 63.000 Slovencev, od tega kar 45.000 v nemška izgnanska taborišča. Na Hrvaško je bilo izgnanih 10.000, v Srbijo pa 7500 Slovencev.

Slavnostna govornica v Mostecu je bila podpredsednica DZ Renata Brunskole.

Popdredsednica DZ Renata Brunskole

Slavnostna govornica podpredsednica DZ Renata Brunskole

(Foto: Skledar TV)

« Nazaj

Obvestila

Koalicija s predlogom za izplačilo nadomestil za premoženjske oškodovance druge svetovne vojne
25. april 2025

Koalicija je v DZ vložila predlog zakona o pavšalnem nadomestilu za povzročeno premoženjsko vojno škodo v drugi svetovni vojni. Upravičencem s priznanim statusom žrtve vojnega nasilja, kamor med drugim sodijo izgnanci, interniranci, taboriščniki in ukradeni otroci, bi država izplačala 8000 evrov v štirih letnih obrokih po 2000 evrov.

Več »

Dan odprtih vrat taborišča v Brestanici, razstava in prireditev ob 80. obletnici vrnitve izgnancev v domovino
22. april 2025

Izvršni odbor Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 bo ob dnevu izgnancev, 7. junija, organiziral dan odprtih vrat in razstavo ob 80. obletnici vračanja iz izgnanstva in ob tej obletnici organiziral prireditev na dvorišču grajskih hlevov in konjušnic v Brestanici v največjem zbirnem taborišču za izgon Slovence.

Več »

Vabilo vsem izgnancem in beguncem na razstavo ob 80. obletnici vrnitve iz izgnanstva
25. april 2025

Dragi izgnanci in begunci, veliko smo s skupnimi močmi postorili za spomin in opomin na našo težko pot izgnanstva in begunstva, zdaj je čas, da se spomnimo na čas vrnitve iz izgnanstva v domovino in na svoje izropane ali celo požgane domove. Junija bo od tega minilo 80 let.

Več »

Poročilo o pogovoru delegacije DIS s predsednikom Vlade Republike Slovenije o pripravi in vložitvi zakona o simboličnem nadomestilu zaradi vojne škode
25. april 2025

Delegacija DIS v sestavi mag. Gregor Kaplan, Marjan Špegelj in mag. Franc Žnidaršič je 1. 4. 2025 uspešno opravila razgovor s predsednikom Vlade RS, skupino poslancev Svobode, sekretarko Ministrstva za finance RS in predstavnikom pravne službe, ki je pripravila končno verzijo Zakona o simboličnem nadomestilu za premoženjsko škodo žrtvam vojnega nasilja. Ugotovili smo, da je zakon pripravljen.

Več »

Podpis pogodb o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja
4. marec 2025

Ob podpisu pogodbe za programe na področju žrtev vojnega nasilja so na spletni strani Ministrstva za obrambo RS zapisali: »Minister za obrambo mag. Borut Sajovic in predstavniki nevladnih organizacij, ki delujejo na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja, so danes na Ministrstvu za obrambo RS slovesno podpisali pogodbe o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja za leto 2025.«

Več »