Dan odprtih vrat
24. september 2013

V soboto, 28. septembra 2013 od 9 – 13 ure Ogled največjega zbirnega taborišča za izgon Slovencev – hlevi in konjušnice pri gradu Rajhenburg

Premalo je znano, da so bili hlevi, konjušnice in barake pri gradu Rajhenburg leta 1941 eno največjih zbirnih taborišč za izgon Slovencev.

V prostorih na gradu Rajhenburg pa je od 7. maja 1941 deloval nemški okupacijski in preselitveni štab za Spodnjo Štajersko. Slovenske izgnance so v zbirnem taborišču – v grajskih hlevih in konjušnicah v Brestanici popisali, tu so kovali tudi »svetince« s številkami, ki so jih morali nositi slovenski begunci obešene okoli vratu.

Skozi objekte pri gradu Rajhenburg je šla v izgon velika večina izgnanih Slovencev, in sicer 45.000 v nemška taborišča, 10.000 na Hrvaško, 7.500 pa v Srbijo. Skozi to taborišče je šlo v izgon tudi 500 slovenskih duhovnikov.

Mogoče je kdo od članov zainteresiran, da bo prišel na ogled obnovljenih delov taborišča.