Društvo izgnancev Slovenije

DruštvoPravni aktiDejavnostiObvestilaArhiv obvestil VestnikPublikacijePovezaveFoto arhivInformacijski center

Arhiv obvestil 2021

Vrnjena je pravica do zdraviliško – klimatskega zdravljenja
16. april 2021

V zakonu o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2021 in 2022 je vrnjena tudi izgnancem in beguncem pravica do zdraviliškega in klimatskega zdravljenja, ki smo jo imeli do leta 2012.

Več »

Velik uspeh Zdenke Kaplan, da je odkrila ploščo umrlih Slovencev v Neresheimu
20. december 2021

Zdenka Kaplan si je od leta 1997 prizadevala, da bi prenehali uničevati slovenske grobove ob samostanu v Neresheimu. Pisala je veliko pisem in telefonirala bivšemu vodstvu samostana ter županu. Organizirala je tudi izlete v Neresheim in z udeleženci pritiskala na vodstvo samostana, naj ne podirajo slovenskih grobov.

Več »

Nova velika vrata v taborišče v Brestanici
20. december 2021

V Društvu izgnancev Slovenije 1941‒1945 smo tudi v letu 2021 skrbeli za največje zbirno taborišče za izgon Slovencev, ki je bil v grajskih hlevih v Brestanici.

Več »

Evropski muzej žrtev fašizma in nacizma
25. oktober 2021

Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945 je pripravilo to razstavo kot zametek Evropskega muzeja o fašističnem in nacističnem nasilju nad slovanskimi in drugimi narodi.

Več »

1 2

Arhiv obvestil po letih

Obvestila

V Brestanici obeležili 80. obletnico vrnitve izgnancev in beguncev v domovino
7. junij 2025

Brestanica, 7. junija / STA - Pot izgnancev do svobode je bila kljub koncu vojne še dolga, je na današnji slovesnosti v Brestanici ob 80. obletnici vrnitve izgnancev in beguncev v domovino poudaril premier Robert Golob. Izgnanci in begunci so pozdravili odločitev vlade, da jim po 30 letih prepričevanja s skorajšnjim sprejemom zakona omogoči izplačilo vsaj simbolične odškodnine.

Več »

7. junija – na dan slovenskih izgnancev, smo odprli razstavo o izgonu Slovencev s poudarkom o vračanju izgnancev v domovino.
7. junij 2025

Veselje zaradi kapitulacije Nemčije je bilo neizmerno, a vrnitev domov zaradi uničenih mostov in železniških prog ter dokazovanja, kdo smo in kam želimo, je bila resnično zahtevna za naša izčrpana in izstradana telesa. Kljub trudu Rdečega križa in drugih humanitarnih organizacij je bilo vračanje fizično zelo naporno, a upanje, da spet stopimo na domače dvorišče, nas je gnalo naprej.

Več »